Türkçe Haberler

 

PIRLANTA TEKTAŞ

 

Pırlanta denilince aklımıza ilk gelen pırlanta tektaş yüzük lerdir. Pırlantanın en güzel halini tek parça halinde sergilenen tek taş yüzükler ortaya koyar. Pırlantanın doğada bir bütün halinde daha nadir bulunduğu gerçeğinden yola çıkarsak, tek parça halinde bulunan büyük bir tektaş’ın değeri daha net ortaya çıkacaktır. Örneğin; 1.00 cts (karatlık) bir tektaşın değeri 0.50 cts (karatlık) iki adet tektaş’ın toplam değerinden yaklaşık % 150 oranında daha pahallı olmasının nedeni, 1.00 cts’lık tektaş’ın doğada daha nadir bulunmasından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla pırlantada fiyat hesaplanırken düz mantık ile doğru sonuçlara ulaşamayız. Kaldı ki büyüklük fiyatı belirleyen sadece bir etkendir ve tek başına belirleyici olmaz.

Bayanların büyük tektaş tercih etmesinin nedeni de budur. Ne kadar büyük bir tektaş takılırsa o kadar fazla prestij, konum ve güç sembolize edilmektedir. Büyük, temiz ve beyaz bir tek taşın, bayanlara özgüven ve farkındalık kattığı gerçeği son yıllarda birçok bilimsel araştırma ile de kanıtlanmıştır. Dolayısıyla bir tek taş ne kadar büyük, temiz ve beyaz olursa o kadar ulaşılamaz ve aynı zamanda ulaşılmak istenen olduğu gerçeği ortaya çıkar.

Tektaş Pırlanta Yüzük Tanımı: Tektaşlar genel olarak dört tırnak ve bir koldan oluşan montür dediğimiz ve 18 Ayar altından oluşan bir kasanın üstüne oturtulmuş tek parça halindeki pırlantalara verilen genel isimdir. Özellikle evlilik tekliflerinde son yıllarda bayanlara sunularak, teklifi daha cazip ve romantik hale getirmek hedeflenmiştir.

Tektaş Pırlantanın Üretim Aşaması: Bir tektaş pırlanta yüzük, pırlantanın montür dediğimiz kasasına (genellikle 18 Ayar altın üzerine) mıhlanması (mıhlayıcı tarafından), cilalanması ve rodaj (cila ve rodaj ustası tarafından) işlemlerinden oluşmaktadır.

Tektaş Pırlanta Piyasası: Pırlanta tektaş lar büyüklük, renk, berraklık ve kesim gibi kriterlere göre fiyatlandırılırlar. Fiyatlar genelde New York borsasında arz ve talep dengeleri göz edilerek Rapaport (www.rapnet.com) denilen bir matrix (renk-berraklık-büyüklük matrisi) üzerinden belirlenir. Toptancıların bu fiyatlar üzerinden belirli oranlarda iskontolar alabilmektedirler. Genellikle bir tektaş son tüketiciye gelene kadar birkaç toptancı ve bir perakendecinin elinden geçer. Toptancılar genellikle De Beers’in ana tedarikçisi (sightholder), ülke ithalat toptancısı ve ana toptancı olmak üzere 3 kademeden oluşur. Perakende ayağında ise günümüzde yaygınlaşan perakende marka zincirleri ve Luxist Pırlanta gibi daha butik çalışan, müşteri odaklı firmalar bulunmaktadır. Tüketici, bilgi karmaşası içinde bu firmalar arasından tercih yapmak  ve fiyat-kalite ekseninde kendine göre en mantıklı bulduğu ürünü almaya çalışmaktadır.

 

Yazan ve Düzenleyen: Can Güzeliş

 

Luxist Pırlanta

Luxist Pırlanta

 

Luxist Pırlanta

 

BÜLENT ERSOY PIRLANTA TAŞINI YUTMUŞ

 

Hastanede bir hafta tedavi gören Ersoy için daha önce, ‘Karaciğerlerinde leke var’ denilmiş, sonra ‘Böbrek taşı’ teşhisi konulmuştu.

Özel Ataköy Hastanesi’nde 1 hafta tedavi olduktan sonra taburcu olan sanatçı Bülent Ersoy’un yapımcısı Fevzi Siverek, Ersoy’un pırlanta taş yuttuğu için tedavi gördüğünü açıkladı. Ersoy için daha önce “Karaciğerinde leke var” denilmiş, ardından “Böbrek taşı” teşhisi konulmuştu.

Sözcü’de yer alan habere göre, Ersoy’un sağlığı konusundaki spekülasyonlarla ilgili bir açılama yapan yapımcı Fevzi Siverek “Bülent Hanım’ın yuttuğu taş, pırlanta taşı çıktı. Ancak sağlık durumu çok iyi” dedi.

Ersoy’un doktoru Uzm. Dr.İsmail Serin ise “Bülent Ersoy, yıllar önce uğradığı saldırı olayından sonra tek böbreğini kaybetmişti. Bu durumdan dolayı tedbirli davranılıyor. Fakat sağlık durumu iyi. Bugünkü konserine de çıkacak.” diye konuştu.

 

Kaynak: Milliyet

Luxist Pırlanta

TEK TAŞINI KENDİ ALDI

 

İvana Sert, 35. yaş gününü Sinan Akıman’ın sürpriz partisiyle kutladı… İkoncan, aşkının aldığı tek taşı gazetecilere gururla gösterdi.

İşadamı Yurdal Sert’ten geçtiğimiz aylarda boşanan İvana Sert, ayrılığın ardından gönlünü yine sosyetik işadamı Sinan Akıman’a kaptırdı. İkoncanla evliliği düşündüğü konuşulan Akıman, önceki gece güzel sevgilisinin 35. yaş günü için Sunset’te sürpriz bir yaş günü partisi organize etti. İvana Sert, “Sevgilinizin hediyesi ne oldu?” diye soran gazetecilere şov yaptı.

Parmağındaki tek taş pırlanta yüzüğü basın mensuplarına gösteren ikoncan, 2. kez nikah masasına oturacağının sinyalini verdi. Bu arada İvana Sert, “Ülkemiz Karaman’daki üzücü olay nedeniyle yastayken böyle bir parti yapmak istemezdim ama biraz emrivaki oldu” dedi.

 

Kaynak: Milliyet

Luxist Pırlanta

ARAPLAR ALTINA HÜCUM EDİYOR

Istanbul Jewellery Show için Türkiye’ ye çıkartma yapmaya hazırlanıyor.

Son yıllarda saç ekimi, sağlık, tatil, alışveriş için Türkiye’yi seçen Ortadoğu halkının bir geleneği hiç değişmiyor. Altın alışverişini, özellikle de ithalatını ülkemizden gerçekleştiren Ortadoğulu alıcılar Ekim ayında düzenlenecek Istanbul Jewellery Show için Türkiye’ ye çıkartma yapmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl 110 ülkeden yaklaşık 30 bin ziyaretçiyi ağırlayarak, yaklaşık 800 milyon dolardan fazla iş hacminin gerçekleştirilmesine zemin hazırlayan “İstanbul Jewelry Show” 16 Ekim 2014 Perşembe günü kapılarını ziyaretçilere açıyor. 25 ülkeden 1200’ün üzerinde dev firmanın İstanbul’da “altın günleri” yaşatacağı bu fuarda milyonlarca dolarlık iş hacmi gerçekleştirilecek. 2015 Yılının en yeni modelleri de ilk kez bu fuarda sahneye çıkacak.

Kuyumculuk ve mücevherat sektörünün buluşma platformu, Avrupa ve Orta Doğu’nun en önemli ticaret köprüsü olan “Istanbul Jewelry Show” Ekim Fuarı sektör profesyonellerini ağırlamaya hazırlanıyor. Türkiye açısından sektörün nabzını tutan ve birçok ülkenin gözde firmalarını bir araya getirecek Istanbul Jewelry Show” Ekim Fuarı yerli ve yabancı sektör profesyonellerini 39’uncu kez İstanbul’da buluşturacak.

Dünyanın en büyük 5 ihtisas fuarı arasında yer alan Istanbul Jewelry Show’un patron koltuğunda yaklaşık 20 yıldır başarılı bir kadın oturuyor. Erkek egemenliğinin hakim olduğu bu sektörde yılladır ISTANBUL JEWELLERY SHOW organizasyonluğuna başarıyla imza atan isim ise sektörün “Mücevher Kraliçesi”diye adlandırdığı Genel Müdür Şermin Cengiz… EKİM 16 – 19 Ekim 2014 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde (CNR Expo) gerçekleştirilecek fuar hakkında bilgi veren Cengiz mücevher ihracatının yüzde 80’nin bu fuarlarda gerçekleştiğine dikkat çekiyor. Şermin Cengiz; “ Ortadoğulu alıcılar, mücevher alışverişi için Dubai yerine ülkemizi tercih ediyorlar. “Geçtiğimiz 10 yılda Türk altın takı üreticileri büyük başarılara imza attı. İtalya’dan sonra dünyanın en büyük 2. ihracatçısı, İtalya ve Hindistan’dan sonra en büyük 3. üreticisi oldu. Hindistan ve ABD’den sonra dünyanın en çok altın tüketen 3. ülkesi oldu. 30 ton takı ihracatından 300 ton ihracata ulaşıldı. Sektörün cirosu 5.6 milyar dolara, ihracatı 1.8 milyar dolara çıktı. Sektörün önümüzdeki 3 yıl içinde ulaşmayı planladığı ihracat hedefi 5 milyar $ olduğunu göz önüne alırsak Türkiye’nin bu hedefe ulaşmasında Istanbul Jewelry Show’un katkısı ve rolü asla yadsınamaz” açıklamasıyla fuarın sektör için vazgeçilmez bir uzvu olduğunu ortaya koyuyor.

Mücevher Sektörü Zirveyi İstanbul’da Yaşıyor!

Yurt dışından önemli alıcıların geldiği fuarda, sektörün temsilcileri yıla damgasını vuracak sürpriz modellerini gözler önüne serecek. Türkiye’nin yanı sıra, Hong Kong ve Tayland’dan ülke pavilyonları ile Hindistan, Çin, Lübnan, Belçika, İtalya, BAE, Malezya, Meksika, Almanya, Yunanistan başta olmak üzere toplam 14’den fazla ülkeden yabancı firma göz kamaştıran ürünlerini sergileyecek. Meksika’nın bu yıl ilk kez katılımcı olarak fuarda yer alıyor olması dikkat çekici.

16-19 Ekim 2014 tarihleri arasında 4 gün boyunca yerli ve yabancı sektör profesyonellerini bir araya getirecek “Istanbul Jewelry Show” Ekim Fuarı 3 salonda 30,000 m² alanda düzenlenecek.

Yalnızca sektör profesyonellerine açık!

Dünyanın en büyük kuyumculuk ülkesi olmayı hedefleyen Türkiye için büyük önem taşıyan “İstanbul Jewelry Show” Ekim 2014 Fuarında altın takı, gümüş takı, pırlantalı takı, pırlanta, renkli taşlar, inci, altın montür, makine ve ekipman, saat, saat yazılım, vitrin dekorasyon, paketleme ve kutulama, led, kasa sektörünün önde gelen firmaları yer alacak.

İstanbul Değerli Maden ve Mücevherat İhracatçıları Birliği, Mücevher İhracatçıları Birliği, T.C. Ekonomi Bakanlığı ve KOSGEB tarafından desteklenen ISTANBUL JEWELRY SHOW, Uluslararası Fuarlar Birliği (UFI) kalite onayı ve Kalite Yönetimi Sistemi ISO-9001 belgesine sahip.

Luxist Pırlanta

 

MÜCEVHERDE KREDİ KARTI DÜZENLEMESİ

 

Kuyumculuk sektörünün büyük tepkisini çeken, sektördeki kredi kartlı satışlara taksit yasağı yumuşatılıyor. BDDK’nın internet sitesinde yayınlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Yönetmeliği değişiklik taslağı, kuyumculuk sektörünün “kredi kartlı satışlarda taksitlendirilemeyen” mal ve hizmet grubundan çıkarılmasını öngörüyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kuyumculuk sektöründe kredi kartı ile satışlarda “dört aya kadar taksit” olanağını öngören yönetmelik değişikliğine ilişkin taslağı yayınladı. Buna göre, kuyumculukta kredi kartına taksitler dört ayı geçemeyecek.

EN ÇOK DOKUZ AY

Telekomünikasyonla ilgili harcamalarda ve yemek, gıda, akaryakıt ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit yasağı ve bunların dışındaki mal ve hizmetlerde “en çok dokuz ay” taksitlendirme sınırlandırması sürecek.

POS TEFECİLİK İDDİASI VARDI

Bankalar, kuyum sektörünün tefecilik yaptığı iddiasıyla altına taksite karşı çıkıyordu. Kuyumcular ise yüksek banka faizinden bunalan kredi kartı borçluları için bir can simidiydi. Bazı kuyumcular kredi kartı borcu olanların borcunu tek seferde kapatıp, daha sonra taksitle altın satılmış gibi borcu taksitle geri alıyordu. Uygulama banka faizinden daha düşük oranlardaki faizle yapıldığı için de büyük ilgi çekiyordu.

 

Luxist Pırlanta

 

PIRLANTA’DA ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (ÖTV)

 

HÜRRİYET HABER

Öteden beri tartışma konusu olan; pırlanta, elmas, yakut gibi değerli taşlar, Torba Yasa ile ÖTV kapsamından çıkartıldı.
Bu durumda değerli taşların ithalinde uygulanan yüzde 20 ÖTV kaldırıldı. Aynı şekilde, değerli taşların işlenmesi sonucu yine taş olarak tesliminde de ÖTV uygulanmayacak.
Değerli taşlardan mamul ziynet eşyaları ise (değerli taş ve inciden mamul saat kayışları hariç) ÖTV’nin konusuna girmediğinden, ziynet eşyalarında ÖTV yönünden bir değişiklik olmayacak.
Bu arada ilginçtir; değerli saat veya inciden mamul saat kayışları ÖTV kapsamında kaldı. Yani elmas yüzük, küpe, kolye ve bilezik ÖTV’ye tabi değilken, inci dizili bir saat kayışı ÖTV’ye tabi olacak!..

NTVMSNBC HABER

Maliye Bakanlığı, elmas ve pırlantada ihracatın artırılabilmesi için hammadde ithalatında alınan yüzde 20 oranındaki ÖTV’yi kaldırmaya hazırlanırken, düzenlemeye dair yasanın en geç 1 Ocak 2014’te yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Reuters’a bilgi veren ekonomi yetkilileri, yapılan çalışmada pırlantanın yurtiçinde satışında ise sıfır olarak uygulanan KDV’nin ise yüzde 18’e çıkarılacağını söylediler.

Bir ekonomi yetkilisi, söz konusu vergi düzenlemesine dair çalışmanın tamamlandığını belirterek, “Bu düzenleme yakın zamanda TBMM’ye sevk edilecek bir tasarıya eklenecek.

Aralık ayı içinde bu düzenlemenin TBMM’den geçmesi öngörülüyor. Ancak düzenlemenin en geç 1 Ocak 2014’te yürürlüğe girmesi planlanıyor” dedi.

‘MÜCEVHER İHRACATI 20 MİLYAR DOLARA ÇIKABİLİR’

Sektör yetkilileri ise ÖTV’nin kaldırılması ile yılsonunda 2.5 milyar dolar olması öngörülen mücevher ihracatının beş yılda 15-20 milyar dolara çıkabileceğini belirtiyor.

Mücevher İhracatçıları Birliği verilerine göre 2013’ün 10 aylık döneminde 1.83 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren sektörün yıl sonu hedefi ise 2.5 milyar dolar.

Luxist Pırlanta

 

KAPALIÇARŞI’DA RESTORASYON

 

MİLLİYET HABER

Dünyanın ilk alışveriş merkezi Kapalıçarşı’da büyük restorasyon başlıyor. “Afet Yasası” kapsamında çarşıdaki 3 bin 600 dükkan ile çevresindeki 38 han restore edilecek. Çalışmalar kapsamında ilk olarak James Bond filmi çekimi sırasında sıkça gündeme gelen çarşının çatısı yenilenecek.

Kapsamlı bir onarım ve restorasyona ihtiyaç duyan Kapalıçarşı için iyi haber Fatih Belediyesi’nden geldi. Restorasyon projesinin tamamlandığını belirten Belediye Başkanı Mustafa Demir, bugün projenin detaylarını açıklayacak. Toplam 200 milyon lira maliyetle gerçekleştirilecek restorasyon, yaklaşık 3-4 yıl sürecek ve bu süreçte çarşının herhangi bir yeri kapatılmayacak. Restorasyon süresinde İlber Ortaylı, Sinan Genim, Betül Mardin gibi 18 önemli isim de danışma kurulunda yer alacak.

‘Yapıda değişiklik yok’

Mimar Sinan Genim, 57 senedir küçük bakımlar dışında esaslı bir restore çalışması yapılmayan Kapalıçarşı’nın yenilenmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Yeni bir düşüncenin gelmesi lazım. Bu kadar AVM’nin yanında eskiyor ve hâlâ eski imajını kullanıyor. Uygulama projesini tam görmedim ama mevcut yapı üzerinde hiçbir değişiklik yapılmaz. Tuvaletler çağdaşlaştırılacaktır. Bozulmuş dükkan cepheleri ile çatısı elden geçirilecektir. Görüntü kirliliği yaratan klima üniteleri revize edilecektir. Taşıyıcı sisteme bazı müdahaleler var onlar da ele alınacaktır. Aydınlatma, güvenlik ve yangınla ilgili de çalışmalar olacaktır.”

Tarihi özelliğine rağmen yağmurda akan çatısı, su baskınları ve bakımsızlığıyla gündeme gelen Kapalıçarşı son olarak James Bond filminin çekimlerine de ev sahipliği yapmıştı. Çekimler sırasında çatıya zarar verildiği iddiaları da kamuoyuna yansımıştı. Çarşının onarıma duyduğu ihtiyaç New York Times gazetesine haber olmuştu. 45 bin metrekare kapalı alana sahip tarihi çarşı, 1894 depreminden sonra yapılan tadilatlarla da bugünkü halini almıştı.

 

Luxist Pırlanta

 

AÇIK ARTIRMA İLE PIRLANTA

 

Değerli taşlar içinde ayrı bir yeri olan yumurta büyüklüğünde ve tam 118 karatlık pırlanta (elmas) alıcısını bekliyor. Yumurta büyüklüğünde bir pırlanta gelecek ay Hong Kong’da açık artırmaya çıkarılıyor.

Pırlanta satışı. En değerli pırlanta satışta. Müzayede şirketi Sotheby’s Asya‘dan yapılan açıklamaya göre 118 karatlık taş, bugüne kadar açık artırmada satılan en büyük beyaz pırlanta olacak.

Taşın 35 milyon dolara kadar alıcı bulabileceği belirtiliyor.

Luxist Pırlanta

 

Translate »